Χωρίς παρελάσεις και φέτος το Πατρινό Καρναβάλι
Είναι η τρίτη σερί χρονιά
Χωρίς παρελάσεις θα εορταστεί και φέτος, για τρίτη χρονιά, το Πατρινό Καρναβάλι, όπως ανακοίνωσε σε συνέντευξη Τύπου ο δήμαρχος της αχαϊκής πρωτεύουσας Κ. Πελετίδης.
«Η πανδημία μας στερεί τη δυνατότητα να έχουμε το Καρναβάλι όπως το θέλαμε. Οι εκδηλώσεις θα είναι πάλι διαφορετικές. Δεν θα γίνουν δηλαδή οι παρελάσεις», είπε χαρακτηριστικά ο δήμαρχος Πατρέων.
Σύμφωνα με την ΕΡΤ, πριν λίγες ημέρες ο κ. Πελετίδης είχε στείλει επιστολή στον υπουργό Υγείας Βασίλη Κικίλια, ενώ τις τελευταίες ημέρες, τόσο οι δείκτες της πανδημίας, όσο και οι αναλύσεις στα λύματα της Πάτρας έδειξαν πως δεν μπορούν να γίνουν εκδηλώσεις με μαζικές συγκεντρώσεις ανθρώπων.
Το ποιες εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν, θα αποσαφηνιστεί την ερχόμενη Τετάρτη, όπως ανέφερε ο δήμαρχος της πόλης, αφού τη Δευτέρα θα σταλεί στην κυβέρνηση ένας πλήρης κατάλογος με εκδηλώσεις που έχουν σχεδιαστεί, ώστε να λάβουν απαντήσεις για το εάν μπορεί ο Δήμος να τις υλοποιήσει. Ως παράδειγμα αναφέρθηκε ο Χορός του Δημάρχου.
Σύμφωνα με το Επιμελητήριο της Πάτρας, μόνο τον πρώτο χρόνο αναβολής των εκδηλώσεων υπήρξε απώλεια εσόδων της τάξης των 30 εκατ. ευρώ.
Αξίζει να σημειωθεί πως σήμερα ανάβει ο καρναβαλικός διάκοσμος.