Μεταπτυχιακά
Δωρεάν εξειδίκευση στην Κοινωνική και Πολιτισμική Ανθρωπολογία
Απαραίτητα δικαιολογητικά, προθεσμία
05/06/2022 | 13:05
Το Τμήμα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, του Παντείου Πανεπιστημίου, οργανώνει δωρεάν πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών στην Κοινωνική και Πολιτισμική Ανθρωπολογία.
Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να υποβάλλουν:
- Αίτηση
- Αναλυτικό αντίγραφο πτυχίου ή αναλυτική βεβαίωση περάτωσης σπουδών με γενικό βαθμό επίδοσης τουλάχιστον «λίαν καλώς» (6,5) και άνω
- Αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα και τυχόν επιστημονικές δημοσιεύσεις, πτυχιακή εργασία -όπου αυτή είναι προαπαιτούμενο για την απόκτηση του πτυχίου- και εργασίες που εκπονούνται στο πλαίσιο του προγράμματος προπτυχιακών σπουδών
- Δύο πρόσφατες συστατικές επιστολές εκ των οποίων η μία τουλάχιστον πρέπει να προέρχεται από μέλος ΔΕΠ που υπηρετεί σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ, ή ερευνητές/τριες κρατικού Ερευνητικού Ινστιτούτου ή Κέντρου
- Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας ή φωτοτυπία διαβατηρίου.
- Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 «ότι δεν είμαι εγγεγραμμένος/η σε άλλο ΠΜΣ άλλου Τμήματος Παν/μίου της ημεδαπής ή και αλλοδαπής». Η δήλωση του Ν. 1599/86 είναι διαθέσιμη στην ιστοσελίδα του Τμήματος και μπορείτε να τη βρείτε εδώ
- Πιστοποιητικά επάρκειας γλώσσας
- «ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑΣ» ελάχιστο όριο 1200 λέξεις, ανώτατο όριο 1.500 λέξεις (εκτός βιβλιογραφίας): πρόκειται για κείμενο στο οποίο ο/η υποψήφιος/α περιγράφει τους λόγους για τους οποίους ενδιαφέρεται να συμμετάσχει στο συγκεκριμένο ΠΜΣ, αναφέρει τυχόν σπουδές/επαγγελματική εμπειρία που συνδέονται με τα γνωστικά πεδία του Προγράμματος Σπουδών, εστιάζει σε ερευνητικά ζητήματα που ενδεχομένως θα μελετήσει κατά την εκπόνηση της διπλωματικής εργασίας και συμπεριλαμβάνει οτιδήποτε άλλο ο/η υποψήφιος/α κρίνει σημαντικό για τις μεταπτυχιακές του/της σπουδές.
Το συγκεκριμένο πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών είναι πλήρους φοίτησης με διάρκεια 24 μήνες και δεν υπάρχουν δίδακτρα (είναι δωρεάν).
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων και δικαιολογητικών έως την Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου 2022.
Για περισσότερες πληροφορίες, τηλεφωνήστε στο 2109201406 ή στείλτε μήνυμα στο santhrop@panteion.gr