Το νέο προσωπικό θα καλύψει λειτουργικές ανάγκες της εκπαίδευσης, σε περίπτωση που μόνιμοι εκπαιδευτικοί ή προσωρινοί αναπληρωτές εκπαιδευτικοί ή μέλη ΕΕΠ και ΕΒΠ αδυνατούν, για λόγο συναφή με τη διάγνωση, μετάδοση και διασπορά του κορωνοϊού COVID-19, να παρέχουν διδακτικό ή υποστηρικτικό έργο ή να προσκομίσουν ψηφιακό πιστοποιητικό εμβολιασμού, ή βεβαίωση θετικού διαγνωστικού ελέγχου ή βεβαίωση αρνητικού εργαστηριακού διαγνωστικού ελέγχου νόσησης (rapid test ή PCR test).
Κατανομή και ειδικότητες:
Εάν, μετά τις προσλήψεις των υποψηφίων του κλάδου ΠΕ 79.01, παραμένουν ακάλυπτα λειτουργικά κενά, δύνανται να προσλαμβάνονται, σε σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, εκπαιδευτικοί του κλάδου ΤΕ16.
Δείτε εδώ ολόκληρη την απόφαση.